Τίτλοι:

Σημαντική νίκη για τη ΒΕΡΟΙΑ με 3-0 επί του Θεσπρωτού

Ως τελικό αντιμετωπίζει η "Βασίλισσα του Βορρά" όλα τα εναπομείναντα παιχνίδια , πόσο μάλλον με έναν αντίπαλο όπως ο Θεσπρωτός ο οποίος βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό στη Γ'  κατηγορία και η επικράτηση κρίνεται περισσότερο από αναγκαία για τους γηπεδούχους , ενώ για τους φιλοξενούμενους τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα καθώς βρίσκονται πολύ χαμηλά στη βαθμολογία.

Φωτορεπορτάζ: Βοργιάδης Χρήστος

Αρκετά μουδιασμένα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της Βέροιας, με τους αντιπάλους να δείχνουν περισσότερο δραστήριοι και στο 14ο λεπτό να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν μπροστά στο σκορ με τον Σάνι Ρονάλντο και από το ύψος της μικρής περιοχής και λίγο πλάγια, να πλασάρει αλλά να μπλοκάρει ο Βενετικίδης

Πέντε λεπτά αργότερα και δεύτερη φάση για τον Θεσπρωτό, με τον Μίγγο να σουτάρει αλλά τον Βενετικίδη να μην ανησυχεί ιδιαίτερα.

Έπρεπε να περάσουν 25 ολόκληρα λεπτά για να έχουμε υποψία φάσης για τους γηπεδούχους , μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Μπουκαβάλας από πλάγια θέση, ο Γιουκούδης έπειτααπό κόντρα βρήκε την μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή , αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, εντελώς ανενόχλητος ο Μπουόλι, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Θεσπρωτού.

Στο 28ο πολύ δυνατό ευθύβολο σουτ από τον Μίγγο με υπερένταση σε κόρνερ ο Βενετικίδης ενώ η μπάλα κατευθύνονταν προς τα δίχτυα.

Ακόμη

μια επικίνδυνη φάση στο 30ο για την ομάδα του Θεσπρωτού και πάλι με πρωταγωνιστή τον Μίγγο, να επιχειρεί πολύ καλό σουτ και ευτυχώς για τη Βέροια η μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού και να καταλήγει κόρνερ.

Ανοίγει το σκορ η Βέροια στο 33ο λεπτό μετά από υπέροχη προσπάθεια του Γιουκούδη που πέρασε 3 παίκτες για να βγάλει σε πλεονεκτική θέση τον Ορφανίδη, που από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-0 δίνοντας άλλο αέρα στους συμπαίκτες του για τη συνέχεια του παιχνιδιού.

Στο 35ο μετά από όμορφη σέντρα του Ορφανίδη και λίγο πριν ο Στίκας με προβολή διευρύνει το δείκτη του σκορ , πρόλαβαν και έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί του Θεσπρωτού.

2ο Ημίχρονο

Με την Βέροια να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο ημίχρονο , καθώς στο 53ο βγήκε σε θέση τετ α τετ ο Μπουόλι μετά από όμορφο ένα-δυο των Γιουκούδη και Ντουμάνη αλλά η σωτήρια απόκρουση με τα πόδια από τον Τσιμόπουλο απέτρεψε το 2-0.

Γεγονός που δε συνέβη ούτε στο 58ο μετά από όμορφη ενέργεια από δεξιά του Ντουμάνη και πάσα του Μπουόλι στον επερχόμενο Ορφανίδη, ο τελευταίος αστόχησε από τη μικρή περιοχή στέλνοντας την μπάλα αρκετά άουτ.

Στο ίδιο λεπτό , σουτ από τη μικρή περιοχή του Μπουόλι και πάλι ο Τσιμόπουλος λέει όχι, κρατώντας το 1-0.

Στο 59ο από καλή θέση κεφαλιά του καλύτερου παίκτη της Βέροιας στο σημερινό αγώνα Γιουκούδη, μεγάλη απόκρουση του Τσιμόπουλου τον καθιστά επίσης κορυφαίο της ομάδας του.

Όμορφη ενέργεια των επιθετικών του Θεσπρωτού στο 65ο με τον Μπίκα να σουτάρει έξω από την περιοχή και ο Βενετικίδης σε καλή θέση να μπλοκάρει εύκολα.

Στο 67ο και μετά από εκτέλεση κόρνερ , με καρφωτή κεφαλιά ο Στίκας γράφει το 2-0 και η Βέροια φαίνεται να αγγίζει το πολύτιμο τρίποντο που θα απομακρύνει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 77ο σουτ του Μπλέτσα κοντράρει σε σώματα αμυντικών η μπάλα και κόρνερ για τη Βέροια.

Ένα συρτό αλλά δυνατό σου στο 81ο από τον Μίγγο φεύγει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βενετικίδη.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα , ο Παπαχρήστος ανατρέπεται από τον Τσιμόπουλο, η διαιτητης του αγώνα δείχνει την άσπρη βούλα και ο Μπουόλι δεν χάνει την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ , διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 για την ομάδα του.

BΕΡΟΙΑ (Μπαξεβάνος Σπύρος) : Βενετικίδης, Μπουκουβάλας(87’ Παπαχρήστος), Στίκας, Ντουμάνης(72’ Μούχαλης), Καψάλης, Κολλαράς, Μπελεβώνης(87’ Μασούρας), Γιουκούδης(70’ Ιωάννου), Μπλέτσας, Μπουόλι, Ορφανίδης(70’ Κασέμι)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσα Ραμόν) : Τσιμόπουλος, Ρίζος(61’ Ρούσης), Γώγος(61’ Κουέβας), Βασιλάκης(46’ Ντόντης), Μίγγος, Τρομπούκης, Μαρτίνεζ, Κωνσταντίνου, Ρονάλντο(Χατζάκος), Μπίκας(76’ Παππάς), Δρίτσας