Τίτλοι:

Άτυχη η ΒΕΡΟΙΑ ηττήθηκε με 1-2 από τον ΗΡΑΚΛΗ - Φωτορεπορτάζ IMATHIOTIKIGI.GR

Κομβικής σημασίας παιχνίδι για την Βασίλισσα του Βορρά , με αντίπαλο τον Ηρακλή , με τις καιρικές συνθήκες ιδανικές για ποδόσφαιρο και την ΒΕΡΟΙΑ να καίγεται στην κυριολεξία για τους 3 βαθμούς της νίκης, αλλά για ακόμη μια φορά τη φετινή περίοδο να μη τα καταφέρνει και μάλιστα να μετράει ακόμη μια ήττα στο γήπεδο της.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες δάφνες, πολλά νεύρα, τόσο στον αγωνιστικό χώρο , όσο και στην εξέδρα , καθώς δημιουργήθηκε ένα μικρό επεισόδιο, το οποίο όμως δεν πήρε διαστάσεις.

Φωτορεπορτάζ: Βοργιάδης Χρήστος

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι λοιπόν, μόλις στην πρώτη επίσκεψη του Γηραιού στα καρέ της ΒΕΡΟΙΑΣ , οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να βρεθούν νωρίς , στο 5ο λεπτό, μπροστά στο σκορ, με σουτ του Άλεξιτς μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Μετά το γκολ , το παιχνίδι εξελίχτηκε στο κέντρο του γηπέδου, χωρίς φάσεις εκατέρωθεν για τις δύο ομάδες και στο 22ο λεπτό , ο σκόρερ του αγώνα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση τσίμπησε την μπάλα, αλλά έγκαιρα ο Βενετικίδης παρενέβη και αποσόβησε τον κίνδυνο, με τους Θεσσαλονικείς να φωνάζουν για πέναλτι και τον διαιτητή της αναμέτρησης να έχει διαφορετική γνώμη.

Σε αντίθεση με τη φάση του 24ο λεπτού , όπου έδειξε την άσπρη βούλα για λογαριασμό της Βέροιας και την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπουόλι , στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Παλαβράκη και φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια , γράφοντας το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα, καλό σουτ του Μπελεβώνη έξω από την περιοχή , λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παλαβράκη.

Στην αντεπίθεση οι παίκτες του ΗΡΑΚΛΗ κέρδισαν φάουλ σε καλή θέση (κίτρινη στον Μανωλιούδη) το οποίο εκτελέστηκε δημιουργώντας σύγχυση στα καρέ της «Βασίλισσας του βορρά» αλλά την τελευταία στιγμή απομάκρυναν οι αμυντικοί.

Στο 38ο λεπτό δυνατό ευθύβολο σουτ του SILVA με υπερένταση σε κόρνερ ο Βενετικίδης.

2ο Ημίχρονο

Πολύ καλή ευκαιρία για τη Βέροια με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς ευτυχή κατάληξη.

Στο 56ο λεπτό σουτ του Ντουμάνη από καλή θέση, μπλόκαρε εύκολα ο Παλαβράκης.

Μοιραίο το 60ο λεπτό για την ΒΕΡΟΙΑ , καθώς βρέθηκε να χάνει από το πουθενά με 1-2 με αυτογκόλ , μετά από διώξιμο της μπάλας αμυντικού της , η οποία βρήκε σε σώμα συμπαίκτη του και κατέληξε στα δίχτυα, βάζοντας τον ΗΡΑΚΛΗ για δεύτερη φορά μπροστά στο σκορ.

Δύο λεπτά αργότερα , ο Άλεξιτς με δυνατό σουτ απειλεί εκ νέου την αντίπαλη εστία , αναγκάζοντας τον Βενετικίδη να πραγματοποιήσει ακόμη μια σωτήρια απόκρουση.

Πολύ κοντά στην ισοφάριση η ΒΕΡΟΙΑ , με τον Μπουόλι να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ και τον Παλαβράκη να λέει όχι, αποκρούοντας με τα πόδια και κρατώντας το 1-2 για την ομάδα.

Ακόμη μια πολύ καλή ευκαιρία για τους Βεροιώτες να ισοφαρίσουν στο 85ο λεπτό αφού ο Κολλαράς σχεδόν ανενόχλητος και από καλή θέση, έπιασε την κεφαλιά, με τον Παλαβράκη όμως σε ετοιμότητα να μπλοκάρει.

Στο 87ο λεπτό ο νεοεισερχόμενος Κόκκορης έφυγε στην αντεπίθεση για τον ΗΡΑΚΛΗ , βρέθηκε σε θέση βολής , αλλά ο Βενετικίδης μπλόκαρε την μπάλα μετά από διπλή προσπάθεια.

Στις καθυστερήσεις, μετά από χτύπημα φάουλ του Μπουκουβάλα, κεφαλιά του Μπουόλι από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Παλαβράκης κράτησε τη νίκη για την ομάδα του, μπλοκάροντας εύκολα τη μπάλα.

ΒΕΡΟΙΑ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Ντουμάνης, Κολλαράς, Μανωλιούδης, Μπουκουβάλας, Μπλέτσας (64’ Ιωάννου), Μασούρας (77’ Badoo), Περδίκης , Γιουκούδης (83’ Ισαακίδης), Μπελεβώνης (77’ Ελευθεριάδης), Μπουόλι.

ΠΟΤ ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Παλαβράκης, Πανάγου, Χρουσιέλ, Μιστκόφσκι (46’ Κούστα), Κωστούλας, Τόμας (82’ Κόκκορης), SILVA (90’ Δοϊρανλής), Πατράλης, Άλεξιτς (79’ Σγουρής), Βιτλής, Κουντουριώτης (46’ Χειρίτραντας).