Τίτλοι:

Υποβιβάστηκε η ΒΕΡΟΙΑ - Παραμονή στη super league 2 για Απόλλων Πόντου και Μακεδονικό

Πέρυσι ένα βήμα πριν τα "σαλόνια" και από του χρόνου στα "αλώνια"

Ρεπορτάζ: Βοργιάδης Χρήστος

Τίτλοι τέλους για την Βασίλισσα του Βορρά, καθώς έστω και στο παρά πέντε δεν μπόρεσε να σώσει την παρτίδα αφού η νίκη επί του Ηρακλή Λάρισας με 3-0 δεν στάθηκε αρκετή για να αποφύγει τον υποβιβασμό, καθώς ο Απόλλων Πόντου κέρδισε την Αναγέννηση Καρδίτσας με 1-0 και ο Μακεδονικός επικράτησε του ΠΑΟΚ Β' με σκορ 3-1.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, όσον αφορά το παιχνίδι της Βέροιας με τον Ηρακλής Λάρισας, οι λιγοστοί φίλαθλοι είδαν τρία γκολ και αρκετές φάσεις και από τις δύο ομάδες.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Με το καλημέρα , μόλις στο 4ο λεπτό, μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Ιωάννου να αστοχεί απέναντι στον Φαρμάκη στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα υπέροχη ενέργεια του Μπλέτσα ο οποίος απέφυγε τρεις αντιπάλους του και σούταρε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ηρακλής Λάρισας.

Καλό σουτ του Γιουκούδη έξω από την μεγάλη περιοχή στο 15ο λεπτό, απόκρουση του Φαρμάκη σε κόρνερ.

Για πρώτη φορά απειλεί ο Ηρακλής Λάρισας στο 19ο λεπτό με κεφαλιά του CASAS από καλή θέση εύκολα μπλόκαρε ο Βενετικιδής.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κολαράς με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για την Βασίλισσα του Βορά.

Αντεπίθεση για Ηρακλή Λάρισας με τον CASAS να ξεφεύγει από τον αντίπαλο του και από πλάγια θέση μέσα από την μεγάλη περιοχή, να επιχειρεί σουτ, το οποίο όμως δεν είχε καμιά τύχη και κατέληξε άουτ πάνω από τα δοκάρια.

Όμορφη γυριστή κεφαλιά από τον Μασούρα μετά από κόρνερ του Μπελεβώνη στο 41ο λεπτό, η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Φαρμάκη.

2ο  Ημίχρονο

49ο λεπτό τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Βέροια με τον Ιωάννου να βρίσκεται σε θέση βολής λίγο έξω από τη μικρή περιοχή αλλά το πλασέ του να βρίσκει τα ποδιά του Φαρμάκη ο οποίος πραγματοποιεί μια ακόμη πολύ καλή επέμβαση.

Γκοοοολλλλλλ για τη Βέροια με τον BAIDOO στο 55ο λεπτό μετά από όμορφη κίνηση μέσα στη μεγάλη περιοχή και δυνατό συρτό σουτ η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία του Φαρμάκη.

Καλή ευκαιρία να μειώσει το σκορ στο 60ο λεπτό και πάλι από τον δραστήριο αλλά και άστοχο CASAS να σουτάρει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών και για τον Ιωάννου από πλευράς Βέροιας στο 62ο λεπτό , καθώς, μόνος λίγο έξω από την μικρή περιοχή , δεν κατάφερε και πάλι να χρηστεί σκόρερ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ , το πλασέ του αποκρούστηκε από τον πολύ καλό Φαρμάκη.

Πολύ καλό σουτ στο 70ο λεπτό από το 80 του Ηρακλή εκπληκτική απόκρουση του Βενετικίδη.

Στο επόμενο λεπτό και ενώ το ματς έχει ανοίξει για τα καλά, ο Γιουκούδης από πλάγια θέση δεν μπορεί να νικήσει τον Φαρμάκη ο οποίος πραγματοποιεί ακόμη μια πολύ καλή επέμβαση.

Κοντά στο 3-0 η Βέροια στο 81ο λεπτό με τον BOUOLI να περνάει αμυντικό και τερματοφύλακα αλλά να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία και να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό ακόμη μία καλή ευκαιρία για τον BAIDOO αυτή τη φορά , να αστοχεί από καλή θέση.

Γκοολλλλ για τη Βέροια στις καθυστερήσεις και πάλι με τον BAIDOO με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

ΒΕΡΟΙΑ (Ανθυμιάδης):Βενετικίδης, Γιαγτζίδης (76’ Κατσούκης), Μουχάλης, Ισαακίδης, Ιωάννου (70’ BOUOLI), Μασούρας, Κολλαράς, Ελευθεριάδης (46’ BAIDOO), Μπλέτσας, Μπελεβώνης (86’ ΚΑΣΕΜΙ). Γιουκούδης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χατζηλιάδης):Φαρμάκης, Μπόσιο (76’ Συρεγγέλας), Χατζής (88’ Ευθυμιάδης), Γκουγκούδης (86’ Ζαφειρίου), Γκαλίτσιος, Κέρι, Τασιούλης (46’ Σουμπάσης), Κάσας, Λίταινας, Καμπέρης, Λαγωνίδης.