Τίτλοι:

ΒΕΡΟΙΑ και ΠΑΟΚ Β μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στην Πρεμιέρα της Super League 2 - Φωτορεπορτάζ

Δεν ανέδειξε νικητή η πρεμιέρα της Super League 2 καθώς ΒΕΡΟΙΑ και ΠΑΟΚ Β σε ένα ματς με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας , με το τελικό 1-1 μάλιστα να γίνεται στις καθυστερήσεις του αγώνα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του επιθετικού της ΒΕΡΟΙΑΣ , BOUOLI.

Ρεπορτάζ:  Βοργιάδης Χρήστος

Ορεξάτοι μπήκαν στο παιχνίδι οι ποδοσφαιριστές της Βασίλισσας του Βορά, χάνοντας μόλις στο 2ο λεπτό σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Μπουκουβάλα να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής και την μπάλα να παίρνει διαγώνια τροχιά και να μην καταλήγει ούτε άουτ.

Λίγο αργότερα, στο 7ο λεπτό , μετά από εκτέλεση κόρνερ, πολύ καλή κεφαλιά του Φασίδη λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η σειρά του ΠΑΟΚ Β να απειλήσει , με σουτ στο 13ο λεπτό του Χατζηστραβού, να κοντράρει ευτυχώς για την ομάδα της ΒΕΡΟΙΑΣ σε πόδια αμυντικών της , και να καταλήγει κόρνερ.

Καλή φάση για τη ΒΕΡΟΙΑ στο 32ο λεπτό καθώς μετά από κάθετη πάσα του Ορφανίδη, ο BOUOLI βρέθηκε σε θέση βολής αλλά καθυστέρησε και κόπηκε από τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ λίγο έξω από την μικρή περιοχή.

Ο ίδιος παίκτης έπιασε καλό σουτ από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να βρίσκει πόδια αμυντικού του ΠΑΟΚ και να βγαίνει κόρνερ.

Λίγο πριν την ανάπαυλα, στο 44ο λεπτό, εκπληκτική ενέργεια του RICARDO και πάσα στην πλάτη των αμυντικών της ΒΕΡΟΙΑΣ , με τον Παπαδόπουλο να πραγματοποιεί έγκαιρη έξοδο και να μπλοκάρει την μπάλα, πριν δημιουργηθεί μεγάλος κίνδυνος για την ομάδα του.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, η ΒΕΡΟΙΑ έχασε καλή ευκαιρία στο 48ο λεπτό , να ανοίξει το σκορ , αφού ο Ορφανίδης περνώντας και τον τερματοφύλακα πλάσαρε αλλά σχεδόν πάνω στη γραμμή, έδιωξαν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ που είχαν προλάβει να καλύψουν το τέρμα.

Στο 54’ , ο Χατζηστραβός με ευθύβουλο δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή, νίκησε τον Παπαδόπουλο και έβαλε την ομάδα του ΠΑΟΚ Β μπροστά στο σκορ.

Η ΒΕΡΟΙΑ αντέδρασε άμεσα, αλλά το γκολ που πέτυχε ο BOUOLI στο 63ο λεπτό, ακυρώθηκε ως οφσάιτ, ενώ όπως φάνηκε ο παίκτης της «Βασίλισσας του Βορά» καλύπτονταν οριακά από αντίπαλο του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΒΕΡΟΙΑ άσκησε πίεση στα καρέ του ΠΑΟΚ Β και στο 85ο λεπτό , σουτ του Μπουκουβάλα έξω από την περιοχή, πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μπαλωμένου.

Μεγάλη ευκαιρία 4 λεπτά αργότερα, όπου ο Μπελεβώνης με όμορφη σέντρα βρήκε το κεφάλι του Φασίδη αλλά η κεφαλιά του επιθετικού της ΒΕΡΟΙΑΣ κατέληξε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.

Η ισοφάριση για τους Βεροιώτες ήρθε στις καθυστερήσεις , με τον Φασίδη να ανατρέπεται από τον Τασιούρα στο 93ο λεπτό , τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα (υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του ΠΑΟΚ Β) και τον BOUOLI να εκτελεί εύστοχα «γράφοντας» το 1-1.

Βέροια (Κώστας Ανυφαντάκης): Παπαδόπουλος, Μαραγκός (81’ Ιωάννου), Στίκας, , Μούχαλης ,Παπαχρήστος, Μπλέτσας(59’ Μπελεβώνης), Μπούζας (81’ Ισαακίδης), Μπουκουβάλας, Ορφανίδης (73’ Κατσούκης), Φασίδης, Μπουόλι.

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Μπαλωμένος, Κιτσάκης (46’ Γιαξής), Κωττάς (65’ Μιχαηλίδης) , Τασιούρας, Μορικέλι, Ουεντραόγκο, Νινούα, Μπράντονιτς (73’ Σπυράκος), Ρικάρντο, Χατζηστραβός (79’ Σπυρίδης), Πανίδης (65’ Γκορντεζιάνι).