Άστοχη η ΒΕΡΟΙΑ, "κατάφερε" να χάσει από τον Απόλλων Λάρισας με 1-2

Χωρίς να θέλουμε να υποτιμήσουμε την πολύ καλά οργανωμένη και «στημένη» στο γήπεδο ομάδα του Απόλλων Λάρισας, στο παιχνίδι με τη Βέροια, “μίλησε” ο νόμος του ποδοσφαίρου.

Φωτορεπορτάζ: Βοργιάδης Χρήστος

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Σωρεία χαμένων και μάλιστα μεγάλων ευκαιριών για την Βασίλισσα του Βορρά , αργές επιστροφές, αλλά και αρκετή χαλαρότητα των παικτών της, σε αντίθεση με το ιδιαίτερο πάθος που έβγαζαν σε κάθε φάση οι παίκτες του Απόλλων Λάρισας, είχε ως αποτέλεσμα την ήττα μέσα στο γήπεδο της με 1-2 και για να το πούμε πιο απλά, ναι η Βέροια , κατάφερε να χάσει.

Η Βέροια φάνηκε να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι και ενώ έδειχνε αρχικά ότι θα κυριαρχήσει, το γκολ του Απόλλων Λάρισας στο 15ο λεπτό πάγωσε το γήπεδο και έδωσε ώθηση στους παίκτες της ομάδας της Λάρισας να το πιστέψουν περισσότερο και όπως έγινε να φτάσουν στην νίκη.

Πριν την επίτευξη του γκολ των φιλοξενουμένων με σκόρερ τον Ζαχαράκη , η Βέροια έχασε 2 καλές ευκαιρίες να ανοίξει αυτή το σκορ , αρχικά με Μούχαλη στο 3’ όπου το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι απέκρουσε ο γκολκίπερ του Απόλλων και έπειτα με κεφαλιά του Μπούζα από καλό σημείο στο 8’ λεπτό.

Στο 15ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα συμπαίκτη του και λίγο πριν η μπάλα βγει άουτ , ο Ζαχαράκης έγραψε το 0-1.

Η Βέροια στο 19’ κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, την εκτέλεση ανέλαβε ο Φασίδης, αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα των παικτών και κατέληξε κόρνερ.

Μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του είχε ο Απόλλων, όταν ο Χαλάτσης πλάσαρε τον Παπαδόπουλο στο 23’ αλλά οι αμυντικοί της Βέροιας έδιωξαν, λίγο πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Η Βασίλισσα του Βορρά απάντησε με διπλή ευκαιρία, αρχικά με τον τερματοφύλακα να λέει όχι σε κοντινό σουτ του Φασίδη στο 25’ λεπτό βγάζοντας την μπάλα κόρνερ και στη συνέχεια, να μπλοκάρει την κεφαλιά του Μαραγκού από το ύψος της μικρής περιοχής.

Επίσης λιγάκι αργότερα στο 30’ νέα επέμβαση του καλύτερου ίσως παίκτη του Απόλλων Λάρισας , τερματοφύλακα MALLI, σε σουτ του Παπαχρήστου.

Λίγο πριν την ανάπαυλα και συγκεκριμένα στο 39’ , πολύ καλή ενέργεια του Ορφανίδη , όπου τρίπλαρε 3 αντιπάλους αλλά το σουτ του ήταν άστοχο , φεύγοντας πάνω από τα δοκάρια.

Το ημίχρονο έκλεισε με δύο ευκαιρίες εκατέρωθεν για τις δύο ομάδες, με τον Μπούζα της Βέροιας να σουτάρει στο 42’ έξω από την περιοχή και τον γκολκίπερ να μπλοκάρει , και τον σκόρερ Ζαχαράκη να πιάνει κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, μετά από μακρινή όμορφη σέντρα συμπαίκτη του και τον Παπαδόπουλο σε καλή θέση να μπλοκάρει.

2Ο Ημίχρονο

Χωρίς φάσεις κύλισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 2ο ημίχρονο με δύο κίτρινες κάρτες , μια για κάθε ομάδα (Γιαννίτσης στο 50’ για τον Απόλλων και Ισαακίδης στο 53’ για τη Βέροια).

Η πρώτη ευκαιρία σημειώθηκε στο 55’ λεπτό με το MATTIΑ του Απόλλων να μπαίνει επικίνδυνα από τα πλάγια και το σουτ να μπλοκάρεται από τον Παπαδόπουλο.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό καλό σουτ του Ορφανίδη, ελάχιστα έξω από το δοκάρι του MALLI.

Στο 59’ ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για τη γηπεδούχο , μετά από γύρισμα του Φασίδη ο Ιωάννου με σουτ λίγο έξω από τη μικρή περιοχή έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

Ακολούθησε πίεση από την ομάδα της Βέροιας και χαμένες ευκαιρίες από Μπελεβώνη στο 63’ όπου το σουτ που επιχείρησε με υπερένταση αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της ομάδα της Λάρισας, αλλά και στο 66’ λεπτό ο Ορφανίδης από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Επίσης ο Ιωάννου στο 78’ λεπτό είχε την ευκαιρία να χριστεί για δεύτερη φορά σκόρερ, αλλά το σουτ που έκανε, έφυγε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Νέα καλή απόκρουση από τον MALLI στο 80’, σε σουτ του Παπαχρήστου κράτησε τον Απόλλων ζωντανό στη διεκδίκηση της νίκης , η οποία ήρθε με δεύτερο γκολ του Ζαχαράκη στο 84’ , όπου σε αντεπίθεση κατάφερε να περάσει και τον Παπαδόπουλο και να πλασάρει εύστοχα στην κενή εστία.

Καμία ουσιαστική αντίδραση των παικτών της Βέροιας να ισοφαρίσουν, σε αντίθεση με τους παίκτες του Απόλλων Λάρισας όπου έχασαν στις καθυστερήσεις μεγάλη ευκαιρία να διευρύνουν τον δείκτη του σκορ

Διαιτητής: ΠΟΥΜΑΤΖΙΔΗΣ ΜΕΛΕΤΙΟΣ (ΠΕΛΛΑΣ)

Βοηθός Α' : ΔΕΛΛΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΠΕΛΛΑΣ)

Βοηθός Β' ΛΙΟΝΤΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΝΙΝΟΣ (ΗΠΕΙΡΟΥ)

4ος Διαιτητής : ΑΡΓΥΡΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (ΠΕΛΛΑΣ)

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Ανυφαντάκης): Παπαδόπουλος, Μουχάλης, Παπαχρήστος, Στίκας, Μαραγκός, Μπούζας, Ισαακίδης (60’ Μπελεβώνης), Ορφανίδης (77’ Κατσούκης), Φασίδης, Μπουκουβάλας, Ιωάννου (83’ Περδίκης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Βαγγέλης Μόρας): ΜALLI, LOUKAS, Σιατραβάνης, Σταματής (81’ CONTRERAS), Γιαννίτσης, Λίταινας, Καλούσης (67’ Κοτσιανούλης), Χαλάτσης, MATTIA, Ποτόσογλου (71’ Μπεκιαρίδης), Ζαχαράκης.